W sezonie grzewczym, kiedy różnica między temperaturą wewnątrz i poza budynkiem jest znaczna, musimy się liczyć z dużymi stratami ciepła. Najwięcej ciepła „ucieka” z naszego domu przez ściany (nawet 40%), reszta ciepła wydostaje się przez dach, okna, wentylację i piwnicę. 

Zapytaj o najlepszą rekuperację dla Ciebie

Ograniczenie takich strat ciepła to czysta oszczędność, na jaką pozwala odpowiednio zaprojektowany i wykonany system rekuperacji. Dzięki rekuperacji raz wytworzone ciepło jest odzyskiwane. To oznacza zmniejszenie strat energii, które przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Rekuperacja w znacznym uproszczeniu oznacza odzyskiwanie ciepła. Olbrzymią rolę w pracy rekuperatora odgrywają dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny, ale sercem mechanizmu jest wymiennik ciepła. To właśnie wymiennik ciepła odbiera ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przekazuje je powietrzu, które napływa do budynku. Rekuperator zawiera również filtry, które oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Urządzenie działa cicho, a ruch powietrza przez nie generowany, jest niemal nieodczuwalny.

Montaż rekuperacji polega na wprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych częściach budynku. Przemyślane rozplanowanie kanałów wentylacyjnych sprawia, że w domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest wentylowane.

Rekuperacja w domu to korzyści:

  • Niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc niższe rachunki za prąd – nawet o 30%!
  • Świeże, oczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń powietrze dzięki filtrowaniu powietrza nawiewanego.

Rodzaje wymienników ciepła:

Wymienniki ciepła przeciwprądowe proste – ich zaletą jest wysoka sprawność oceniana na 80-96%. Kanaliki są ułożone równolegle. Dzięki temu, że powietrze przepływa w nich w przeciwnych kierunkach, otrzymywany jest korzystny rozkład temperatur na powierzchni wymiennika.

Wymienniki ciepła przeciwprądowe spiralne – wykonane z folii aluminiowej zwiniętej do formy walca. Dzięki ich konstrukcji wydłużona jest odległość pokonywana przez powietrze, przez co szronienie zostaje wyeliminowane. Sprawność takiego wymiennika dochodzi do 85%

Wymienniki krzyżowe – nazwa tego wymiennika ciepła wzięła się od sposobu, w jaki powietrze przepływa przez niego (prostopadle, na krzyż). Takie wymienniki ciepła są ciche, łatwe w czyszczeniu i najczęściej montowane są w niewielkich instalacjach domów jednorodzinnych i innych małych budynków. Obieg powietrza wymuszany w nich jest przez wentylatory.

Wymienniki obrotowe – przekazują zarówno ciepło, jak i wilgoć. Podstawą ich pracy jest obracający się bęben. Tego typu wymiennik ciepła charakteryzuje się wysoką sprawnością (80-88%), małymi rozmiarami i znaczną wydajnością.

Zapytaj o najlepszą rekuperację dla Ciebie

Zobacz także:

Elementy Wentylacyjne

Oddymianie Garaży

Klimatyzacje / Wentylacje

Ogrzewanie NadmuchoweWięcej informacji, dotyczących naszej oferty uzyskają
Państwo, kontaktując się z naszą firmą